Kes meist ei armasta reisimist ja uute kohtade avastamist? Reisides on loomulik, et tahame neid kohti ja hetki jäädvustada. Nii nagu reisimiseks on erinevaid võimalusi- jalgsi või rattaga, laeva või lennukiga, nii on ka mälestuste kogumiseks mitmeid erinevaid võimalusi- talletada need endasse, pidada reisipäevikut või osta kaasa postkaarte ja suveniire. Üheks parimaks võimaluseks mälestusi luua ja meid imelistesse paikadesse tagasi viia ja kogetut uuesti kogeda, on reisifotode tegemine. Juba üks lihtne pilt suudab reisil saadud mälestusi taasluua, aga mida kõike veel suudab teha üks hästi läbimõeldud reisifoto!
Mis on reisifotograafia?
Reisifotograafia on üks fotograafia žanridest, mis nagu nimigi ütleb, pildistamine reisil olles, mille eesmärgiks on jäädvustada külastatavaid kohti ja seiklusi, mis omakorda hõlmab endas maastike, inimeste, kultuuri, tavade ja ajaloo dokumenteerimist. Läbi oma piltide on sul võimalus jutustada lugusid nähtud inimestest, nende tavapärasest kulgemisest ja naeratustest, kohalikust elust ja olust, põnevatest majadest, saginat täis peaväljakutest, maitsetest tulvil kohalikust kokakunstist või hoopiski valgetest mäetippudest, rohelistest aasadest, lavendliväljadest või päikeseloojangutest ookeani ääres.
Mis on hea reisifoto peamised saladused?
Nagu öeldakse: „Eesmärk ilma plaanita on lihtsalt soov.“- ehk väga oluline on ettevalmistus. Igal kohal, mida külastame, on oma eriline välimus, iseloom ja õhkkond, kultuur, arhitektuur ja inimesed ning reisil pildistamise eesmärk on võimalikult palju seda kõike tabada. Selleks tee eeltööd, uuri oma sihtkohta, tutvu tavade ja kommetega, vaata, mida on juba pildistatud, kogu inspiratsiooni teistelt. Mõtesta enda jaoks lahti, miks sa just selle sihtkoha valisid, see aitab sul märgata ja luua eesmärgi ning nimekirja kohtadest, mida soovid pildistada ning ära unusta läbi mõelda oma fotovarustust.
Nii nagu ütleb Eesti vanasõna:
„Vara üles, hilja voodi, nii see rikkus majja toodi!“, kehtib ka
reisifotograafia puhul. Lõunal ärgates oled sa maha maganud varahommikuga
kaasnevad võimalused tabada „golden hour“ valgust, võlu ja värve, maailma
ärkamist ja virgumist ning seisad silmitsi rohkete turistidega. Samuti on ka
õhtutel pakkuda sulle „golden hour“ ning lisaks ka „blue hour“ lummavat valgust
ja värve ning samuti on rahvast siis vähem, sest turistid on kogunenud juba
puhkama või restoranidesse õhtustama. Unedefitsiidi ja väsimuse vältimiseks
kasuta pealelõunast aega magamiseks ja puhkamiseks.
Hea reisifoto eelduseks on muidugi ka algteadmised fotograafiast ja peamistest kompositsioonireeglitest ning muidugi kõige tähtsam on alati oma kaamerat kaasas kanda, sest majutuskohta jäetud fotokaameraga head pilti ei püüa. Samuti annavad lisaks eelnevale head eeldused heaks reisifotoks liikuda seal, kus on kohalik elu, kohalikud inimesed nende loomulikus keskkonnas, koos nende igapäevaste toimetuste, murede ja rõõmude ning päris kulgemisega. Kõikjal, kus liigud, hoia oma silmad ja meeled avatud, vaata alati kaugemale ja pööra pilk ka ülesse, sealt võib nii mõndagi põnevat ja pildistamisväärset avastada. Võid endale eesmärgiks seada ka teadlikult ära eksimise, mis viib sind kõrvale tavapärastest turistide teekondadest, toob sind rohkem kohaliku elu juurde ja võib sind üllatada täiesti ootamatute vaadetega, mida fotokaameraga püüda.
Võta aega pildistamiseks. Nagu iga muu asja hästi tegemine, nõuab ka heade fotode tegemine aega, pühendumust ja energiat. Tänapäeva viga on see, et reisiplaanid on liiga täis topitud erinevaid tuure, vaatamisväärsusi ja üritusi. Võta aega reisifotograafikas, lülita see oma päevaplaani ja ära lükka seda homsele, sest homme võib vihma sadada. Ära rahuldu esimese vaatega, mine veel lähemale, astu samm tagasi, proovi erinevaid nurki. Vahel tulebki veeta selle soovitud pildi püüdmiseks kauem aega, olla kannatlik, jälgida valgust ja liikumist, proovida palju erinevaid nurki ja mängida ebatavaliste kompositsioonidega. Kui mõni koht tundub hea pildistamiseks, aga pole parasjagu hea valgus või on liiga vähe või liiga palju rahvast, tule pärast tagasi.
Loodetavasti said sa mõned uued ja head nipid paremate reisifotode tegemiseks, aga kui tahad viia oma teadmised ja oskused veelgi paremale tasemele, kutsun sind osalema „Reisifotograafia“ koolitusele.
Kommentaarid